Najczęstsze kontuzje u biegaczy

Jedną z najgorszych sytuacji jaka może spotkać zarówno zawodowego biegacza jak i amatora jest kontuzja w samym środku sezonu, podczas przygotowań do wymarzonego startu. Najczęściej pojawia się ona nagle i zupełnie niespodziewanie, krzyżując plany, a…

utworzone przez | sty 21, 2022 | 0 komentarzy

Jedną z najgorszych sytuacji jaka może spotkać zarówno zawodowego biegacza jak i amatora jest kontuzja w samym środku sezonu, podczas przygotowań do wymarzonego startu. Najczęściej pojawia się ona nagle i zupełnie niespodziewanie, krzyżując plany, a niejednokrotnie całkowicie uniemożliwiając realizowanie treningów i start w imprezach biegowych. W takich przypadkach zawsze wskazana jest fizjoterapia, jednak nierzadko jest ona długotrwała i wymaga odpuszczenia jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Na jakie kontuzje najczęściej narażeni są biegacze?

Skąd biorą się kontuzje u biegaczy?

Przyczyny urazów mogą być różne. Choć w większości przypadków przydarzają się osobom początkującym, zawodowcy i doświadczeni biegacze również są na nie narażeni. Czasami wystarczy jeden zbyt mocny trening, który nie został poprzedzony odpowiednią rozgrzewką lub zakończony dłuższym rozciąganiem, aby pojawiły się dolegliwości bólowe. W innym przypadku przyczyną jest nieszczęśliwy wypadek spowodowany złym ustawieniem stopy lub nierówną powierzchnią. Co jeszcze wpływa na pojawienie się kontuzji?

  • Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem często bagatelizują znaczenie dobrej rozgrzewki i rozciągania. Nierzadko rezygnują z ich wykonywania lub ograniczają do zaledwie kilku ćwiczeń trwających dosłownie chwilę. Niestety takie podejście w krótkim czasie powoduje negatywne konsekwencje, dlatego zawsze trzeba zarezerwować dodatkowe kilkanaście minut na przeprowadzenie krótkiego treningu przygotowującego do biegu i stretchingu.
  • Fizjoterapia jest bardzo często potrzebna osobom, które zbyt ambitnie podchodzą do planu i nadmiernie się forsują, choć ich stawy nie są przygotowane do takiego wysiłku. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nawet jeśli nasza kondycja i wytrzymałość są na dobrym poziomie, nie znaczy, że stawy są gotowe do tak wyczerpującej aktywności
  • Przyczyna może też tkwić w źle dobrym obuwiu, które nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji lub zbyt mocno uciska.

Jakie urazy najczęściej towarzyszą biegaczom?

Choć każdy biegacz chciałby uniknąć kontuzji za wszelką cenę, warto wiedzieć jakie czynniki mogą ją spowodować oraz jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój. Szybko rozpoczęta fizjoterapia pozwoli uporać się ze schorzeniem w znacznie krótszym czasie i wrócić do pełnej sprawności. Z jakimi urazami najczęściej spotykają się fizjoterapeuci?

  • Zapalenie ścięgna Achillesa – tego typu kontuzja jest szczególnie niebezpieczna, gdyż może rozwijać się nawet przez kilka lat. Niestety wielu biegaczy ignoruje początkowe dolegliwości, co może w najgorszym przypadku całkowicie uniemożliwić im bieganie. Jakie są typowe objawy? To głównie delikatny ból pojawiający się na początkowym etapie treningu. Charakterystycznym symptomem jest także sztywność ścięgna po przebudzeniu. W jaki sposób można uniknąć kontuzji? Duże znaczenie ma dobre dopasowanie obuwia, które pod żadnym pozorem nie powinno być zbyt ciasne. Kolejną kwestią jest unikanie nadmiernego obciążenia treningowego.
  • Kolano biegacza – w tym przypadku ból pojawia się pod rzepką oraz z boku kolana już po przebiegnięciu pewnego dystansu. Jeśli kontynuujemy bieg, będzie się nasilać, w końcu uniemożliwiając przebiegnięcie nawet kilku metrów. W tej sytuacji fizjoterapia jest ukierunkowana na wzmocnienie mięśni, zwłaszcza czworogłowego uda oraz rotujących zewnętrznie staw biodrowy.

Warto też wspomnieć o kontuzji polegającej na przeciążeniu zginaczy kolana. Jest to dosyć poważna przypadłość, objawiająca się bólem mięśnia dwugłowego. Bardzo często pojawia się w wyniku treningów, podczas których wykonujemy sprinty.