Ból kręgosłupa, przyczyny i leczenie

Bóle pleców to jedna z najbardziej popularnych dolegliwości, która dotyczy osób w różnym wieku. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Czasem są one związane z naszym stylem życia, innym razem zaś ze skutkami urazów lub konkretnymi jednostkami chorobowymi. Z tego powodu postawienie jednoznacznej diagnozy bywa kłopotliwe. Zazwyczaj jednak potrzebna jest rehabilitacja. Specjalista może też zalecić zmianę dotychczasowych nawyków oraz konkretne ćwiczenia w domu. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Dyskomfort w okolicy lędźwiowej zdarza się niezwykle często. Ból jest odczuwalny powyżej linii pośladków, poniżej dwunastego żebra. Czasem promieniuje nawet w kierunku nóg. Ból w dolnej części pleców, jeśli jest związany z kręgosłupem, najczęściej jest spowodowany przeciążeniem, zmianami o charakterze zwyrodnieniowym oraz urazami typu złamanie. Zdarza się też, że źródło problemu tkwi w genetyce i dotyczy osób o nieprawidłowej budowie kręgosłupa, w wyniku czego jest on nierównomiernie obciążony. Bardzo częstym powodem są zbyt słabe mięśnie w tej okolicy, stany zapalne, a nawet problemy o podłożu psychologicznym.

Dolegliwości bólowe w tej części kręgosłupa wynikają też z siedzącego trybu życia i zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Jeśli dodatkowo nasza aktywność fizyczna jest ograniczona, ryzyko jest bardzo duże. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja? Temat jest dość złożony i zależny od tego co jest przyczyną bólu. Oprócz fizjoterapii, może pojawić się konieczność stosowania odpowiednich leków. W skrajnych przypadkach niezbędny może być zabieg operacyjny. Zaleca się także odpoczynek. Jeśli dolegliwości mają charakter nawracający, duże znaczenie ma profilaktyka, w tym utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz aktywność fizyczna. Fizjoterapeuta poinstruuje nas na temat ćwiczeń rozciągających, wzmacniających oraz poprawiających kontrolę nad odcinkiem lędźwiowym.

Ból kręgosłupa szyjnego

To druga najczęściej pojawiająca się dolegliwość. Niestety jej popularność jest związana z siedzącym trybem życia oraz pochyleniem głowy wynikającym z pracy przed komputerem. Jeśli obciążenie ma charakter długotrwały, może dojść do dyskopatii tego odcinka kręgosłupa. Oprócz bólu pojawia się też silne napięcie mięśni, sztywność, migreny, ból szczęki, a nawet problemy ze wzrokiem. Warto zaznaczyć, że w okolicy kręgosłupa szyjnego często kumuluje się stres, dlatego zwiększone napięcie może być odczuwalne również w sytuacjach powodujących duże obciążenie emocjonalne.

Dyskopatia szyjna jest obecnie zaliczana do grupy chorób cywilizacyjnych, a jej przyczyną jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych. Leczenie zaczyna się zazwyczaj od wykonania badań neurologicznych, a następnie obrazowych. Pacjenci przyjmują środki przeciwzapalne oraz rozluźniające mięśnie. Niezbędna jest ponadto rehabilitacja. Najczęściej ma ona postać terapii manualnej. Wykorzystuje się także laseroterapię oraz elektroterapię. W niektórych przypadkach niezbędne może być noszenie kołnierza ortopedycznego.

Działania profilaktyczne

Osoby, które chcą uniknąć tego typu problemów powinny zwrócić szczególną uwagę na codzienną postawę ciała jaką przyjmują w tracie pracy. Należy za wszelką cenę unikać przeciążeń oraz długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Zaleca się aktywny tryb życia oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Duże znaczenie ma ponadto nasza pozycja w trakcie snu. Być może warto pomyśleć nad zmianą materaca lub poduszki.