W czym może pomóc nam trener personalny?
Osoby, które pierwszy raz pojawią się na siłowni czują lekkie zdezorientowanie. Wynika ono m.in. z nieznajomości miejsca i oczywiście braku wiedzy dotyczącej używania poszczególnych maszyn. W tym momencie wkracza trener personalny. Osoba na tym stanowisku doskonale wie w jaki sposób działają wszystkie urządzenia dostępne na siłowni. Dodatkowo, może nam przekazać kilka rad dotyczących używania wolnych ciężarów, czyli konieczności odkładania hantli, sztang i obciążeń na swoje miejsce. Jakiej jeszcze pomocy możemy oczekiwać?
- Trener personalny ułoży dla nas indywidualny plan ćwiczeń, dostosowany nie tylko do aktualnej kondycji, wieku i płci, ale również przygotuje go pod względem naszych oczekiwań wobec treningów. Może to być redukcja tkanki tłuszczowej, budowanie masy mięśniowej, poprawienie wytrzymałości, zwiększenie elastyczności lub równowagi.
- W trakcie treningów ze specjalistą mamy pewność, że wszystkie ćwiczenia wykonujemy prawidłowo. Ponadto ich intensywność jest dopasowywana do naszych możliwości. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że ryzyko wystąpienia kontuzji jest ograniczone do absolutnego minimum. Niestety początkujące osoby często ćwiczą zbyt intensywnie i podnoszą zbyt duże ciężary. Za wysoka objętość treningowa prowadzi do kontuzji, które mogą spowodować nawet kilkumiesięczną przerwę w treningach.
- W trakcie ćwiczeń, trener personalny dokładnie analizuje strukturę mięśniową podopiecznego i szuka słabych punktów. Takie podejście sprawia, że rozwijamy się równomiernie i żadna partia mięśni nie jest faworyzowana.
Trener personalny mierzy również postępy naszej pracy i w razie konieczności wprowadza korekty treningów. Jest to niezwykle ważne dla osób, których motywują do ćwiczeń efekty. Niestety ćwicząc samodzielnie, konieczność wprowadzenia zmian zdarza się bardzo często.
Różnorodność treningów kluczem do sukcesu
Doświadczony trener personalny dobrze wie, że wykonywanie tych samych ćwiczeń nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Z tego powodu, wprowadzenie dodatkowych aktywności to kolejne zadanie naszego opiekuna. Trenerzy personalni znają szereg ćwiczeń z wykorzystaniem gum, drążka, piłki, hantli i innych sprzętów. Zróżnicowany trening jest ciekawszy i przede wszystkim efektywniejszy. Opiekunowie często kształcą się w kierunku dietetyki, dlatego z chęcią dzielą się wiedzą na temat odżywiania.
Odpowiednia dieta z dokładnie wyliczonym zapotrzebowaniem kalorycznym jest tak samo ważna jak ćwiczenia. Co ciekawe, według niektórych osób, nawet ważniejsza. Bez względu na to, połączenie regularnych treningów pod okiem profesjonalisty z pełnowartościowymi posiłkami, zawsze daje najlepsze efekty. Trener osobisty jest również motywatorem. To naturalne, że człowiek miewa słabsze dni, podczas których nie ma ochoty na ćwiczenia. Rolą opiekuna jest skuteczne zachęcenie do ich wykonania.