Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Regularne ćwiczenia pomagają nie tylko utrzymać prawidłowe BMI, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i wiele innych. Ponadto poprawiają samopoczucie i zadowolenie z życia. Jednak każdy kto kiedyś zaczynał treningi dobrze wie, że wytrwanie w postanowieniach wcale nie jest takie łatwe. Regularna aktywność fizyczna wymaga dużego samozaparcia, szczególnie w pierwszych tygodniach. To właśnie czas, w którym najwięcej osób rezygnuje. Trener personalny nauczy nas nie tylko jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, ale również pozytywnie motywuje w chwilach zwątpienia.

Skuteczne sposoby na motywację do ćwiczeń

Jednym z najczęściej popełnianych błędów są zbyt długie i intensywne ćwiczenia wykonywane przez początkujące osoby. Może to prowadzić do bolesnych kontuzji, “zakwasów” (precyzyjnie stanów zapalnych w mięśniach) i innych niedomagań. Pierwszy miesiąc aktywności fizycznej należy potraktować jak roztrenowanie. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim pierwsze 10 do 15 treningów nie powinno być za długie i zbyt wyczerpujące, ponieważ zaczniemy kojarzyć wysiłek fizyczny z męczarnią, która nie ma końca. To negatywne skojarzenie, które prowadzi do spadku motywacji.

  • Trener personalny, na podstawie wywiadu, a także oceny naszej kondycji i możliwości, dobierze odpowiednie ćwiczenia. Takie podejście sprawia, że zaczynamy budować kondycję fizyczną i siłę, jednak nie jest to okupione nadmiernym wysiłkiem.
  • Profesjonalny trener personalny zapisuje efekty ćwiczeń, liczbę serii, powtórzeń, a także ciężar, dzięki czemu jest w stanie oszacować progres. Systematyczne zwiększanie objętości treningowej to dobry sposób na poprawienie efektów, jednak nie powinno być przeprowadzane w sposób chaotyczny. Zbyt duże przeskoki również mogą doprowadzić do obniżenia poziomu motywacji.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak często powinno się wykonywać ćwiczenia fizyczne. Jednak aby zaobserwować rezultaty, według specjalistów trening powinien być wykonywany przynajmniej 3 razy w tygodniu. Jeżeli w początkowym okresie liczba dni treningowych jest znacząco wyższa, z dużym prawdopodobieństwem motywacja się nie utrzyma.

Jak długo trwa wyrobienie nawyku ćwiczeń?

Niestety nawyk ćwiczenia kształtuje się u różnych osób w zróżnicowanym czasie. Część z nich zacznie traktować treningi jako nieodłączną część życia już po 3, 4 tygodniach. Z kolei inni muszą ćwiczyć przez ponad dwa miesiące, a nawet dłużej.

  • Trener personalny powinien się wyróżniać indywidualnym podejściem do każdej osoby, dla której ustala treningi. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ niektórych motywują pochwały za dobrze wykonane ćwiczenie, inni natomiast preferują bardziej stanowcze polecenia. Profesjonalny trener zawsze dostosowuje swój styl pracy do konkretnej osoby, tak aby zamierzone efekty były widoczne jak najszybciej.
  • Część podopiecznych preferuje ćwiczenia na wolnych ciężarach, z kolei inni wolą ćwiczenia z wykorzystaniem gum i ciężaru własnego ciała. Te indywidualne preferencje sprawiają, że trening przestaje być obciążającą koniecznością, a staje się wyzwaniem. Profesjonalni trenerzy biorą pod uwagę te kwestie i przygotowują programy ćwiczeń dla osób chcących się zmotywować do systematycznych treningów.

Kolejną cenną wskazówką jest nadanie ćwiczeniom fizycznym wysokiej hierarchii w życiu osobistym. W praktyce oznacza to, że większość mniej istotnych zajęć i obowiązków jest wykonywana dopiero po treningu, ponieważ ćwiczenie jest po prostu ważniejsze. Dodatkowo, trener personalny może udzielić rad dotyczących odżywiania, a także regeneracji, chociaż bardzo skutecznym sposobem jest przekazanie pod opiekę dietetykowi, który przygotuje indywidualny plan żywienia.