Kiedy tą metodę warto wprowadzić?
Najlepiej bezpośrednio po treningu dla najbardziej obciążonych mięśni, ponieważ może zredukować po treningowy ból mięśniowy. Zdecydowanie nie należy wprowadzać rozciągania statycznego przed treningiem – zwłaszcza siłowym, ponieważ możliwości siłowe w takim przypadku zostają obniżone. Im dłuższe rozciąganie statyczne przed treningiem, tym mniej siły będziesz w stanie wygenerować w trakcie treningu.
Stretching dynamiczny
Stretching dynamiczny to aktywne wykonywanie kontrolowanych ruchów w pełnym zakresie. Powoduje wzrost temperatury ciała, ukrwienia mięśni, przyspiesza przewodnictwo nerwowe. W związku z tym zwiększone zostają możliwości siłowo-szybkościowe (np.wyskok). Dlatego świetnie się sprawdza jako element rozgrzewki.PIR/PNF stretching (Poizometryczna Relaksacja Mięśni) jest metodą, w której wykonuje się izometryczne napięcie mięśni oraz bierne rozciąganie. Najbardziej znaną techniką jest thehold-relax. Polega ona na biernym rozciągnięciu mięśnia, jego napięciu przez 7-15 sekund, a następnie rozluźnieniu i pogłębieniu zakresu ruchu. Świetnie się sprawdza tutaj rozciąganie w parze, gdyż przy prawidłowej asekuracji łatwiej się rozluźnić – zwłaszcza osobom początkującym. Ta metoda, podobnie jak w przypadku rozciągania statycznego, powoduje obniżenie siły mięśniowej. Dlatego lepiej się sprawdza po treningu.Wszystkie 3 metody zwiększają zakresy ruchu. Dlatego jeśli masz jakieś ograniczenia,możesz wykorzystać każdą z nich. Jednak bez aktywacji mięśni w nowym zakresie, będzie on wracać w krótkim czasie do stanu pierwotnego oraz ruch w tym zakresie nie będzie kontrolowany.
Rozciąganie w prewencji urazów
Nie udowodniono, aby rozciąganie miało na to istotny wpływ. Jednak – tak jak wspomniano wyżej, rozciąganie zwiększa zakres ruchu, a to może wpłynąć na poprawę techniki i pozycji wykonywanych ćwiczeń. Dlatego wykorzystanie odpowiedniej metody w odpowiednim czasie może wpłynąć korzystnie w zapobieganiu urazów. Ostatnią rzeczą jaką powinieneś pamiętać. Rozciąganie może wywoływać uczucie dyskomfortu, ale nie bólu! Rozciąganie na siłę przynosi więcej szkód niż pożytku.