Już niebawem ruszamy z grupowymi zajęciami naprawczymi. Dzięki nim łatwiej będzie Ci się zmobilizować do działania, a forma ta mniej obciąży Twój budżet domowy.
Poza tym zajęcia będą przeprowadzane w przyjemnej i wesołej atmosferze, a co najważniejsze zrealizujesz swój cel aby powrócić do sprawności.
Nawet pozornie niegroźne dolegliwości mogą przeobrazić się w chroniczny problem zdrowotny, zatem nie czekaj na rozwój sytuacji.
Organizm jest niesamowicie skomplikowanym systemem, w którym wszystkie składowe wzajemnie na siebie oddziałują. Jego pełny opis zdecydowanie wykracza poza ramy objętości tego wpisu, ale postaram się przybliżyć na czym się opieraliśmy tworząc nasze zajęcia. Segmentowa budowa naszego ciała pozwala nam poruszać się dwunożnie, problemy mogą się jednak pojawić, jeżeli któreś z tych segmentów poruszają się nieprawidłowo, stwarzając warunki do przeciążeń, a potem bólu. Kluczem do odpowiedniej i świadomej kontroli postawy jest odpowiednia regulacja napięć mięśniowych i rozkładanie sił na możliwie jak największej liczbie tkanek. Aby zwiększyć odporność na urazy należy doprowadzić do tego, aby każdy z kurczących się mięśni uzyskał stabilny punkt oparcia, co pozwala na uzyskanie pełnej możliwości ruchowej stawów.
Wpis zaczynamy od kręgosłupa, gdyż jest to podstawa do prawidłowej pracy barku czy kolana, dlatego nawet na zajęciach nie związanych stricte z kręgosłupem będziemy dbać o jego kontrolę.
NAPRAW SWÓJ KRĘGOSŁUP
Kręgosłup jest wygięty w literę „S” i jeżeli jego krzywizny zachowują swój naturalny kształt, zarówno dyski jak i otaczające kręgi wiązadła i mięśnie są obciążone równomiernie. Segmenty, które odpowiadają za utrzymanie tej pozycji to miednica, klatka piersiowa i głowa, przy czym nieprawidłowe położenie tej ostatniej może być bezpośrednią przyczyną przemieszczenia się tych poniżej, dlatego przy bólach szyi lepiej umówić się na indywidualną wizytę. Na naszych zajęciach zajmiemy się najczęściej dokuczającym odcinkiem lędźwiowym. Zaobserwowaliśmy, że osobom, które dokuczały bóle w tym odcinku pomogło przywrócenie kontroli nad położeniem klatki piersiowych względem miednicy. Ćwiczenia głębokich mięśni brzucha i wzmocnienie pleców są jednymi z etapów tego procesu. Jeżeli nagle zaczął dokuczać ci ból zlokalizowany w tym odcinku, zajrzyj na nasze zajęcia.
NAPRAW SWÓJ BARK
Bark, czyli staw ramienny, charakteryzuje się największą ruchomością spośród wszystkich stawów ludzkiego ciała. Jego budowę można w uproszczeniu podzielić na 3 segmenty: klatkę piersiową, która tworzy fundament dla mięśni kontrolujących ruchy łopatki, łopatkę, która dostarcza podstawę dla przyczepów mięśniowych odpowiedzialnych za ruch w stawie ramiennym, oraz kość ramienną. Uważa się że błędy w kontroli ruchu łopatki są przyczyną minimum 60% wszystkich dolegliwości stawu ramiennego nie będących urazami, dlatego zajęcia te będą nakierowane na odbudowę jej stabilnego położenia. Jeżeli należysz do grona osób cierpiących na bóle w barku nieznanego pochodzenia, lub lekarz wspomniał podczas wizyty o odstającej łopatce, te zajęcia mogą być właśnie dla ciebie.
NAPRAW SWOJE KOLANA
Kolano stanowi łącznik pomiędzy stopą a tułowiem. Taki układ jest dla tego stawu niekorzystny, ponieważ przechodzące przez niego siły zależą od prawidłowego funkcjonowania obu tych segmentów. Badania sił napędowych podczas chodu wykazały że staw skokowy generuje 70% tej siły. Prawidłowy rozwój siły mięśniowej nóg wymaga również wzmocnienia tułowia. Zadania na tych zajęciach zmuszają organizm do utrzymania odpowiedniego podziału sił. Jeżeli pojawia się u ciebie ból kolana, słyszysz trzaskające dźwięki wydobywające się z jego okolicy lub właśnie szykujesz się do regularnego biegania, te zajęcia zabezpieczą twoje kolana.
Najlepszym narzędziem naprawczym jest ruch, a to jest właśnie nasze narzędzie !
Piotr Piechnik
Doświadczony trener, pasjonat biomechaniki, uczestnik wielu szkoleń i
konferencji z zakresu treningu medycznego, rehabilitacji i posturologii.