Kiedy się rozciągać? Jak długo? Jaką metodą?

Rozciąganie (ang. stretching) jest to zestaw ćwiczeń mających na celu wydłużanie i zwiększenie elastyczności tkanek miękkich. Metod rozciągania jest wiele. Najpopularniejsze to: stretching statyczny, stretching dynamiczny oraz PIR. Mimo, że każda z tych metod ma na celu wydłużenie tkanek miękkich, to w praktyce reakcja organizmu na każdą z nich jest inna. Stretching statyczny polega na wydłużeniu mięśni do momentu osiągnięcia odczucia rozciągnięcia lub dyskomfortu, a następnie utrzymaniu danej pozycji przez określony czas. Kiedy tą metodę warto wprowadzić? Najlepiej bezpośrednio po treningu dla najbardziej obciążonych mięśni, ponieważ może zredukować po treningowy ból mięśniowy.Zdecydowanie nie należy wprowadzać rozciągania statycznego przed treningiem – zwłaszcza siłowym, ponieważ możliwości siłowe w takim przypadku zostają obniżone. Im dłuższe rozciąganie statyczne przed treningiem, tym mniej siły będziesz w stanie wygenerować w trakcie treningu.

STRETCHING DYNAMICZNY

Stretching dynamiczny to aktywne wykonywanie kontrolowanych ruchów w pełnym zakresie. Powoduje wzrost temperatury ciała, ukrwienia mięśni, przyspiesza przewodnictwonerwowe. W związku z tym zwiększone zostają możliwości siłowo-szybkościowe (np.wyskok). Dlatego świetnie się sprawdza jako element rozgrzewki.PIR/PNF stretching (Poizometryczna Relaksacja Mięśni) jest metodą, w której wykonuje się izometryczne napięcie mięśni oraz bierne rozciąganie. Najbardziej znaną techniką jest thehold-relax. Polega ona na biernym rozciągnięciu mięśnia, jego napięciu przez 7-15 sekund, a następnie rozluźnieniu i pogłębieniu zakresu ruchu. Świetnie się sprawdza tutaj rozciąganie w parze, gdyż przy prawidłowej asekuracji łatwiej się rozluźnić – zwłaszcza osobom początkującym. Ta metoda, podobnie jak w przypadku rozciągania statycznego, powoduje obniżenie siły mięśniowej. Dlatego lepiej się sprawdza po treningu.Wszystkie 3 metody zwiększają zakresy ruchu. Dlatego jeśli masz jakieś ograniczenia,możesz wykorzystać każdą z nich. Jednak bez aktywacji mięśni w nowym zakresie, będzie on wracać w krótkim czasie do stanu pierwotnego oraz ruch w tym zakresie nie będzie kontrolowany.

ROZCIĄGANIE W PREWENCJI URAZÓW

Nie udowodniono, aby rozciąganie miało na to istotny wpływ. Jednak – tak jak wspomniano wyżej, rozciąganie zwiększa zakres ruchu, a to może wpłynąć na poprawę techniki i pozycji wykonywanych ćwiczeń. Dlatego wykorzystanie odpowiedniej metody w odpowiednim czasie może wpłynąć korzystnie w zapobieganiu urazów. Ostatnią rzeczą jaką powinieneś pamiętać. Rozciąganie może wywoływać uczucie dyskomfortu, ale nie bólu! Rozciąganie na siłę przynosi więcej szkód niż pożytku.